loading...

تولید کننده سختی گیر

بازدید : 83
پنجشنبه 29 آبان 1399 زمان : 11:30

سختی‌گیر آب چیست و چه کاربردی دارد

سختی‌گیریا رسوب زدا یکی از پرکاربرد ترین و پر استفاده ترین دستگاه های تصفیه آب است که سختی آب را کاهش می دهد و اغلب از جنس آهن و استیل است . سختی‌گیر با تبادل یونی و جا به جا کردن یون ها ، سختی آب را از بین می برد . این دستگاه یون های سخت و منفی در آب را با اتم سدیم و مثبت خود جایگزین می کند و باعث کاهش یا از بین رفتن سختی آب می شود . اغلب اوقات آب به دلیل تماس با مواد معدنی و املاح محلول در آب نظیر کلسیم ، منیزیم ، آلومینیوم ، آهن و منگنز غلظت بیشتری پیدا می کند و درجه سختی آن بالا می رود ، به همین دلیل به آن "آب سخت" می گویند . برای کم کردن یا از بین بردن سختی آب ، از سختی گیر استفاده می شود .

نکته : اگر سختی آب بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ باشد ، آب سخت و اگر از ۳۰۰ به بالا باشد ، آب بسیار سخت است .

کاربرد و عملکرد سختی‌گیر

آب سخت با عبور کردن از قسمت ورودی سختی گیر، وارد ستون های سختی‌گیر می‌شود . این ستون‌ها دارای رزین های مثبت و کاتیونی هستند که آب با عبور کردن از آنها و تبادل یونی ، سختی خود را از دست می دهد . بعد از انجام عملیات سختی‌گیری دوباره عملیات جدید شروع می شود و همین عمل تکرار می شود . سختی‌ گیر آب را روشن و شفاف می کند و عمر مفید وسایل و تجهیزات را افزایش می دهد .

مواد معدنی و املاح موجود در آب به مرور در لوله ها رسوب می کنند و باعث خرابی و از کار افتادگی تجهیزات و وسایل می شوند . سختی‌گیر باعث می شود ترکیبات و املاح در آب رسوب نکنند و سطوح داخلی لوله ها و دیگر تجهیزات آسیب نبینند .استفاده از سختی گیر در موتورخانه ها ، برخی مناطق مسکونی ، بیمارستان ها و بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی ضروری است . از سختی‌گیر همچنین برای حذف سختی آب آشامیدنی ، حذف سختی آب ورودی به بویلر و دیگ بخار و حذف سختی آب برج های خنک کننده استفاده می شود . در پکیج و آبگرمکن ها نیز برای کارکرد بیشترآنها می توان استفاده کرد .

سختی‌گیر منازل در نزدیکی نقطه ای قرار می گیرد که شیر آب نصب شده است تا آب مورد استفاده برای آشامیدن ، پخت و پز و شستشو را تصفیه کند .

برای کسب اطلاعات کامل درباره این دستگاه و محاسبه قیمت سختی‌گیر با کارشناسان سازآب تماس بگیرید و مشاوره کنید .

تلفن تماس 88571656-021

09123837042

مزایا و معایب دستگاه سختی‌ گیر آب

از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. آب نرم شده عمر مفید تجهیزات و وسایلی مانند لوله ها و لوازم خانگی را طولانی می کند .
 2. آب نرم شده باعث می شود صابون ها و مواد شوینده به طور موثرتری عمل کنند.
 3. آب نرم شده برای پوست و موی بعضی از افراد بهتر است .
 4. سختی‌گیر باعث صرفه جویی در هزینه و انرژی می شود .

از معایب آن نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. برای برخی افراد که به مکمل غذایی نیاز دارند گرفته شدن کلسیم ومنیزم به واسطه سختی گیرمی تواند مضر باشد .
 2. دستگاه زود به زود نیاز به سرویس دهی دارد و اگر از سرویس کردن و تعمیر به موقع آن غافل شوید ، آسیب می بیند و آب را نرم نمی کند .
 3. آب نرم شده حاوی مقدار کمی سدیم است که می تواند باعث ایجاد مشکل در سیستم های گوارشی شود .

سختی‌ گیر در از بین بردن کلسیم و منیزیم عالی است ، اما نمی تواند سایر مواد معدنی و گازهایی که در آب وجود دارد را از بین ببرد .

اجزای سختی‌گیر رزینی

سختی‌گیر رزینی دارای سه جزء اصلی ( مخزن معدنی ، مخزن آب نمک و شیر کنترل ) است .
نازل آب پخش کن ، فشار سنج ، شیر سولویید والو، دریچه بازرسی و لوله کشی برای انتقال آب از دیگر اجزای یک سختی گیر هستند .

در کجا از نرم کننده آب ( سختی گیر)استفاده میشود ؟

دراکثر صنایع زیر از سختی گیراستفاده می شود :
- چرم سازی
- نساجی
- قالیشویی
- رنگرزی
- لاستیک سازی
- لبنیات
- ساختمان سازی
- بتن ریزی
- صنایع غذایی
- نفت ، گاز و پتروشیمی و ...

انواع سختی‌گیر آب از لحاظ بدنه دستگاه

سختی‌گیرها از نظر جنس بدنه به دو دسته فایبرگلاس و فلزی تقسیم می شوند :

سختی‌گیر فایبرگلاس : جنس بدنه آن از فایبرگلاس و پلی اتیلن است . رنگ بدنه این سختی‌گیرها اغلب سفید یا آبی می باشد .
سختی‌گیر فلزی : جنس بدنه آن از استیل یا گالوانیزه است . سختی‌گیر فلزی نسبت به سختی‌گیر فایبرگلاس ظرفیت بالاتری دارد و برای محیط های بزرگتر و صنعتی بیشتر استفاده می شود .

سختی‌گیر در سایزها و ابعاد مختلفی وجود دارد . شما با توجه به نیاز خود می توانید سختی‌گیر مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنی د. قیمت سختی‌گیر با توجه به کارایی و سایز آن متغیر می باشد. ظرفیت سختی گیر نیز به میزان سختی آب ورودی به دستگاه بستگی دارد و متغیر می باشد.

نکات مهم درباره استفاده از سختی گیر رزینی

هنگامی که از سختی گیر استفاده می کنید ، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید :

- آب وارد شده به سختی‌گیر نباید زیاد در آن بماند زیرا به رزین های کاتیونی آن آسیب می رساند .

- رزین ها هر ۳ روز یکبار باید چک و احیا شوند.

- رطوبت برای رزین های تبادل یونی ضروری است .

- حتما از سنگ نمک خالص استفاده کنید .

- مخزن آب نمک باید حتما نزدیک سختی‌گیر قرار بگیرد .

- حتما سختی آب را روزانه یا هر دو روز یک بار به وسیله کیت های سختی‌سنج چک کنید .

- اگر آب ورودی به سختی گیر، حاوی گل و لای و ذرات معلق است ، حتما از فیلتر شنی استفاده کنید و گل و لای و ذرات را از بین ببرید .

- فشار دستگاه سختی‌گیر هنگام کار نباید از ۱.۵ اتمسفر کمتر باشد

بکواش (شستشوی معکوس) سختی گیر رزینی

سیستم نرم کننده آب حاوی رزین های کاتیونی می باشد که عمل جذب ذرات منیزیم وکلسیم را بر عهده دارند . پس از طی مدت زمان مشخص از کارکرد دستگاه (بسته به حجم رزین) رزین های موجود در مخزن اشباع شده و نیاز به احیا دارند . این عمل توسط آب نمک اتفاق می افتد و به این عمل بکواش گفته می شود .با این عمل املاح جذب شده توسط رزین ها با نمک وارد واکنش شده و ذرات معلق جذب شده از سطح رزین ها جدا شده و احیا می شود . عمر مفید رزین ها بسته به کارخانه سازنده آن متغیر است تعویض رزین ها پس از طی عمر مفید آن حتما باید صورت گیرد چراکه در صورت عدم رعایت این نکته سختی آب گرفته نمی شود.

مراحل بکواش سختی گیر

شستشوی معکوس : در زمان سختی گیری ، آب از جهت بالا وارد ستون سختی گیر شده و به پایین بستر حرکت می کند و دانه های رزین در اثر مواد معلق آب چسبنده و متراکم می گردد . شستشوی معکوس سختی گیر (از پایین به بالا) علاوه بر خارج ساختن ذرات معلق گرفتار شده در بستر، حجم بستر را نیز توسعه داده تا از تراکم کاسته شود و در نتیجه در زمان سرویس دهی ستون آب ، بهتر و مناسب تر روی بستر توزیع شود . عملیات بکواش سختی گیر آب معمولا طی ده دقیقه انجام می شود .

تزریق آب نمک : پس از شستشوی معکوس ، آب نمک به آهستگی از بستر عبور داده می شود تا عمل احیای رزین کاتیونی صورت پذیرد . احیا به معنی جایگزینی یون سدیم به جای کلسیم و منیزیم روی سطح رزین است . آب نمک معمولا در یک مخزن پلاستیکی کنار دستگاه سختی گیر نگه داری می شود و توسط شیر سلو ولو برای احیای رزین کاتیونی به داخل ستون مکیده می شود . حجم مخزن نمک بستگی به مدل دستگاه دارد . مقدار نمک نیز بسته به ظرفیت سختی گیر ، معمولا به ازای هر کیلو گرین از ظرفیت سختی گیر 15 g نمک به مخزن آب نمک اضافه می شود .

شستشو با آب تمیز : پس از عبور آهسته آب نمک ، آب به آهستگی از بستر سختی گیر عبور داده می شود . سپس شدت جریان آب را زیاد نموده تا آب ذرات نمک و آب نمک باقی مانده در بستر دستگاه را خارج سازد .

بهره برداری مجدد : پس از احیای رزین کاتیونی ، دستگاه سختی گیر مجددا آماده سرویس دهی است .

شستشوی انواع سختی گیر رزینی

سختی گیر رزینی اتوماتیک

اغلب از شیر چندراهه مخازن FRP استفاده می شود . این شیرها دارای ۵ حالت عملکرد بوده و علاوه بر سه حالت سرویس ، شستشوی معکوس و احیاء هستند . همچنین می توان حالت پرکن تانک ، نمک و سیکل شستشوی کند و تند را نیز انتخاب کرد .

دستگاه های سختی گیر رزینی اتوماتیک به شکل استوانه های فلزی یا فایبرگلاس ساخته می شوند . داخل این مخازن با دانه های رزین پر می شود و سطح داخلی آن با رنگ اپوکسی پوشش داده می شود. این پوشش باعث می شود تا از خوردگی مخازن جلوگیری و طول عمر دستگاه افزایش یابد .

سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک

در اصل همان دستگاه سختی گیر با شیر سلو ولو نیمه اتوماتیک می باشد . منظور از نیمه اتوماتیک بودن آن غیر قابل برنامه ریزی بودن حالت کارکرد و حالت مکش آب نمک می باشد . در این سیستم آب به وسیله یک انژکتور از درون مخزن آماده سازی نمک مکش می شود . در نتیجه مانند سختی گیرهای تمام اتوماتیک قابلیت برنامه ریزی را ندارند .

قیمت سختی گیرهای های نیمه اتوماتیک نیز در مقایسه با نوع اتوماتیک متفاوت است . این اختلاف قیمت بابت شیر سلو ولو می باشد .

قیمت سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک ارزانتر از نوع تمام اتوماتیک آن می باشد . کارکرد با این نوع از سختی گیر ها از نظر راهبردی به نسبت نوع تمام اتوماتیک آنها کمی زمان بیشتری می برد .

تعداد صفحات : 0

درباره ما
موضوعات
آمار سایت
 • کل مطالب : 1
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 1
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 6
 • بازدید ماه : 46
 • بازدید سال : 89
 • بازدید کلی : 196
 • <
  پیوندهای روزانه
  آرشیو
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  کدهای اختصاصی